Wymiana dowodów osobistych
Treść
Obowiązek wymiany dowodów osobistych wydanych przed dniem 1 stycznia 2001 r.
Dowody osobiste wydane przed dniem 1 stycznia 2001 r. zachowują ważność do dnia 31 grudnia 2007 r., z tym że podlegają obowiązkowi ich sukcesywnej wymiany.
Dowody osobiste wydane w latach 1962 - 1972 należało wymienić w 2003 r.
Dowody osobiste wydane w latach 1973 - 1980 należy wymienić do dnia 31 grudnia 2004 r.
Dowody osobiste wydane w latach 1981 - 1991 należy wymienić w terminie od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2005 r.
Dowody osobiste wydane w latach 1992 - 1995 należy wymienić w terminie od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2006 r.
Dowody osobiste wydane w latach 1996 - 2000 należy wymienić w terminie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2007 r.
Przy wymianie dowodów osobistych stosuje się tryb postępowania określony w sprawach wydawania dowodów osobistych.
Procedura uzyskania dowodu osobistego
Dowód osobisty wydaje organ gminy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta), właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego. W razie braku takiego miejsca właściwy jest organ gminy ostatniego miejsca pobytu stałego wnioskodawcy. Jeśli nie można ustalić właściwego organu gminy w podany wyżej sposób, dowód osobisty wydaje organ gminy właściwy dla dzielnicy Śródmieście w Warszawie.
Złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego wymaga osobistego stawiennictwa wnioskodawcy. Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się na urzędowym formularzu dostępnym w urzędzie gminy lub urzędzie miasta. Wniosek wypełnia i podpisuje osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego. Małoletni składa wniosek w obecności jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego. Wniosek taki podpisuje małoletni i jego przedstawiciel ustawowy lub małoletni i jego opiekun prawny.
Wniosek można składać również za pośrednictwem organu gminy właściwego ze względu na miejsce pobytu czasowego wnioskodawcy, jeżeli jego złożenie we właściwym organie gminy nie jest możliwe. Wówczas organ gminy właściwy ze względu na miejsce pobytu czasowego wnioskodawcy przekazuje wniosek do organu gminy właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca - do ostatniego miejsca jego pobytu stałego.
Do wniosku załącza się :
1. dwie aktualne, wyraźne fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy. Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografie przedstawiające ją w okularach z ciemnymi szkłami, natomiast osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania - fotografie przedstawiające ją z nakryciem głowy. Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączenia fotografii przedstawiających osobę w okularach z ciemnymi szkłami jest orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączenia fotografii przedstawiającej osobę w nakryciu głowy jest zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej.
2. dowód uiszczenia opłaty za wydanie dowodu osobistego,
3. odpis skrócony aktu urodzenia - w przypadku osób, które nie wstąpiły w związek małżeński,
4. odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku,
5. na żądanie organu - poświadczenie obywatelstwa polskiego lub inny dokument potwierdzający posiadanie polskiego obywatelstwa, jeżeli dane zawarte w dokumentach budzą wątpliwość co do obywatelstwa osoby.
Do wniosku nie dołącza się odpisu skróconego aktu urodzenia i odpisu skróconego aktu małżeństwa, jeżeli zostały sporządzone w urzędzie stanu cywilnego miejsca, w którym osoba ubiega się o wydanie dowodu osobistego.
Dowód osobisty odbiera się osobiście. Przy odbiorze dowodu osobistego cudzoziemiec, który nabył obywatelstwo polskie zwraca kartę stałego pobytu lub kartę czasowego pobytu.
Autor: L.C.