Wybory do Parlamentu Europejskiego
Treść
W niedzielę, 7 czerwca, wybierzemy 50 polskich europarlamentarzystów. Dla gmin każde głosowanie oznacza dodatkową pracę i przygotowania. Skuteczne przekonywanie mieszkańców do wzięcia udziału w wyborach może jednak wiązać się dla samorządu z tytułem „Pępka Europy”.
Parlament Europejski jest jedynym bezpośrednio wybieranym organem Unii Europejskiej. Zadaniem 785 posłów jest reprezentowanie obywateli. Parlamentarzyści, wybierani co pięć lat głosami wyborców w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej, są przedstawicielami jej prawie 500 milionów obywateli.
PE samodzielnie nie stanowi prawa, nie ma tez uprawnień do inicjatywy ustawodawczej. W kwestiach określanych jako istotne (podatki, polityka przemysłowa, polityka rolna, itp.) Parlament Europejski pełni jedynie funkcję opiniodawczą w ramach tzw. procedury konsultacji.
W Polsce wybieramy 50 europarlamentarzystów. Głosowanie przebiega w 13 okręgach wyborczych odpowiadających obszarowi jednego lub dwóch województw (jedynie województwo mazowieckie podzielono na 2 okręgi). Głosowanie jest podobne do wyborów do Sejmu, oddając głos na kandydata głosuje się jednocześnie na listę komitetu wyborczego.
Mandaty pomiędzy komitety wyborcze w pierwszej kolejności dzieli się na poziomie krajowym, dopiero później rozdziela się mandaty pomiędzy poszczególne listy okręgowe. Oznacza to, że na liczbę posłów wybranych w danym okręgu ma wpływ frekwencja.
Zadania gmin związane z wyborami do PE są bardzo podobne do innych głosowań. Samorządy odpowiadają m.in. za dostosowanie obwodów wyborczych do liczby mieszkańców, rozplakatowanie obwieszczeń, zapewnienie lokali wyborczych i zorganizowanie głosowania. Wielu samorządowców w wyborach bierze udział także jako kandydaci.
Dla gmin z najwyższą frekwencją przewidziany jest tytuł „Pępka Europy” nadawany przez „Koalicję 7 czerwca”.
My również zachęcamy do wzięcia udziału w wyborach i życzymy podjęcia właściwej decyzji. Głosowanie – 7 czerwca w godzinach 8.00 – 22.00.
źródło: http://samorzad.pap.pl/
Autor: LC