Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Upragniona poświęcona

Treść

Uroczystość oficjalnego oddania do użytku nowej szkoły zgromadziła tłumy mieszkańców

Już po liczbie osób przecinających wstęgę i pamiątkowych grawertonach wręczanych najbardziej zasłużonym widać było, jak długą i społecznie ważną drogę przebyła ta inwestycja do szczęśliwego końca.

Konkretne kocepcje nowej szkoły pojawiły się w końcu lat 80. Warunki w tej, do której chodziły dzieci, przywodziły na myśl najbardziej drastyczne opisy XIX-wiecznych, galicyjskich szkółek. Nowy budynek stał się punktem honoru mieszkańców i władz samorządowych. Gdy powstał, okazał się jednym z najnowocześniejszych nie tylko w powiecie nowosądeckim, ale także w Małopolsce. Dzięki krakowskiej AGH ma nowatorski system ogrzewania, polegający na odzysku ciepła z wody z Jeziora Rożnowskiego i klimatyzację w przestronnych salach dydaktycznych. Od lutego uczą się w nim dzieci z klas I-VI, a od września przybyli gimnazjaliści.

- Byłem przy oddawaniu wielu szkół, ale w tak wspaniałej jeszcze byłem - przyznał otwarcie poseł Bronisław Dutka. Poseł Kazimierz Sas zachwycał się walorami technologicznymi.

- Mówi się, że koniec wieńczy dzieło, ale to dla mieszkańców i młodzieży dopiero początek edukacyjnego dzieła - stwierdził poseł Andrzej Czerwiński.

- Właściwie mamy tu sejmową komisję oświaty i możemy już przedłożyć dalsze nasze plany, związane między innymi z salą gimnastyczną - żartował dyrektor Tobiasz. Na jego ręce złożono dary dla szkoły. Obecny członek zarządu powiatu Zygmunt Paruch ofiarował akwarelę ze starą chałupiną jako sentymentalne wspomnienie o tym, jak to niedawno jeszcze w Gródku się uczyło. Starosta Jan Golonka zasilił zbiory biblioteczne encyklopedią, a ks. proboszcz Stanisław Pietrzak z Tropia ofiarował wizereunek św. Świerada. Być może on właśnie stanie się patronem szkoły. Znajomość Tropia i wiedza o pierwszym polskim świętym dała uczniom wiosną pierwsze miejsce w konkursie Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Szkołę - do której chodzi 235 uczniów SP i 90 gimnazjalistów Gimnazjum nr 5 - poświęcił ks. dziekan Adam Urbański, proboszcz z Podola.

Część artystyczną wypełniła akademia młodzieży obu szkół, przygotowana z nauczycielkami Eweliną Śliwą i Franciszką Szczurek oraz występy orkiestry dętej z Rożnowa i grupy tanecznej z klasy V pod kierunkiem Janusza Jurkowskiego.

Pomału zaczyna docierać do mieszczuchów zupełnie nowa prawda, że najpiękniejsze szkoły są... na wsi.

Wojciech Chmura


Setki uczniów, ich rodziców, mieszkańców Gródka nad Dunajcem oraz wyjątkowo liczni goście z trzema posłami, kierownictwem władz oświatowych z Krakowa oraz władz powiatowych na czele wzięli udział w uroczystym oddaniu do użytku nowego budynku Zespołu Szkół w Gródku nad Dunajcem.
Artykuł z Dziennika Polskiego z dn. 29-09-2003

Autor: DW