Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Świńska grypa

Treść

Do władz samorządowych zostaną rozesłane informacje dla lekarzy dotyczące diagnozowania świńskiej grypy - poinformował Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła.

Na razie nie grozi nam wybuch epidemii - twierdzą czlonkowie Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy. W skład tego komitetu wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, MSWiA, MSZ, rolnictwa i innych resortów oraz jednostek badawczo- rozwojowych i wojska.

Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że w Polsce nie ma obecnie jakiegokolwiek zdiagnozowanego przypadku świńskiej grypy. Jak dodała, według posiadanych informacji wirus przenoszony z człowieka na człowieka jest "zdecydowanie mniej groźny", niż wirus przenoszony z trzody chlewnej na człowieka - tak, jak to miało miejsce w Meksyku.

Jak mówiła Kopacz, w razie podejrzenia zakażenia świńską grypą należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi wywiad lekarski; jeśli uzna, że pacjent może być zainfekowany, powinien niezwłocznie skierować go na oddział zakaźny.

Minister zdrowia przypomniała, że okres wylęgania świńskiej grypy wynosi 10 dni. Szczególną uwagę należy zwrócić na objawy takie jak: ogólne osłabienie, brak apetytu, wysoka gorączka, pokasływanie. Chodzi o osoby, które wróciły bądź miały kontakt z osobami wracającymi z Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Kanady lub innych krajów, gdzie potwierdzono przypadki świńskiej grypy.

Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła podkreślił, że polski Sanepid jest w kontakcie ze światowymi służbami sanitarnymi, dzięki czemu sytuacja epidemiologiczna jest na bieżąco monitorowana. Wojtyła poinformował, że do władz samorządowych zostaną rozesłane informacje dla lekarzy dotyczące diagnozowania świńskiej grypy.

Główny Inspektorat Weterynaryjny zapewnił, że bezpieczne jest spożywanie mięsa wieprzowego.

źródło: www.samorzad.pap.pl

Autor: LC