Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Projekt "Turystyka - wspólna sprawa"

Treść

W województwie małopolskim pod patronatem Marszałka Województwa realizowany jest projekt szkoleniowo - doradczy "Turystyka - wspólna sprawa".

Turystyka - wspólna sprawa" jest pierwszym w Polsce dużym projektem w zakresie szkoleń i doradztwa dla branży turystycznej.

Celem projektu jest podniesienie konkurencyjności branży turystycznej w wybranych regionach kraju poprzez doskonalenie umiejętności i kwalifikacji kadr.

Projekt jest adresowany do:

przedstawicieli kadry zarządzającej i pracowników przedsiębiorstw turystycznych,
przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego,
organizacji, które wspierają rozwój turystyki.
Projekt jest realizowany w pięciu województwach:

lubelskim
małopolskim
śląskim
warmińsko-mazurskim
zachodniopomorskim
W projekcie mogą uczestniczyć zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i duże przedsiębiorstwa. Sprawdź status Twojego przedsiębiorstwa.

Szkolenia realizowane w ramach projektu "Turystyka - wspólna sprawa" są dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dofinansowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw wynosi 80%, dla dużych – 60 %.
Dla jednostek samorządu terytorialnego szkolenia są nieodpłatne.

Przedmiotem szkoleń są:

tworzenie, rozwijanie i promowanie markowych produktów turystycznych w formule sieciowej, tj. poprzez kooperację różnych podmiotów działających w danym regionie;
różne zagadnienia branżowe związane z zarządzaniem produktem i podmiotem działającym w branży turystycznej;
szkolenia językowe.
W szkoleniach weźmie udział co najmniej 3 500 osób.
Na cykl szkoleń przewidziano ok. 200 tysięcy godzin!

W ramach projektu powstaną grupy partnerskie złożone z przedsiębiorców, samorządowców oraz przedstawicieli organizacji działających w branży turystycznej. Zostaną one powołane na konferencjach i spotkaniach rekrutacyjnych, a ich zadaniem będzie tworzenie, rozwijanie i promowanie markowych produktów turystycznych obsługiwanych w formule sieciowej, czyli w ścisłej współpracy partnerów w danym regionie. Grupy partnerskie będą miały okazję wziąć udział w konkursie „Turystyka - wspólna sprawa", którego ideą jest wyróżnienie i nagrodzenie tych grup, które osiągnęły najlepsze wymierne efekty swojej pracy.

Oferta szkoleń i konsultacji mieści się w ramach trzech komponentów projektu: Współpraca Sieciowa, Zarządzanie Turystyką, Szkolenia Językowe.

Celem komponentu Współpraca Sieciowa jest dostarczanie wiedzy uczestnikom szkoleń i kształtowanie umiejętności niezbędnych do stworzenia lub doskonalenia regionalnych i lokalnych markowych produktów turystycznych, które przyczynią się do podniesienia konkurencyjności sektora turystycznego w regionach. Program szkoleń zawiera m.in. pozytywne przykłady produktów już istniejących w Polsce, które dzięki właściwym działaniom promocyjno-marketingowym obecnie są szeroko znane i stanowią atrakcję turystyczną. Podczas szkoleń wskazane zostaną potencjalne źródła finansowania, by poszczególnym uczestnikom konferencji łatwiej było zaplanować działania prowadzące do tworzenia nowych lub wspierania istniejących już produktów turystycznych w poszczególnych regionach.

W komponencie Zarządzanie Turystyką są wyodrębnione dwie równoległe ścieżki szkoleniowe: szkolenia dla kadry zarządzającej i szkolenia zawodowe dla pracowników przedsiębiorstw i organizacji turystycznych. Celem tego komponentu jest dostarczanie uczestnikom szkoleń odpowiedniej wiedzy oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw turystycznych i rozwoju sektora turystycznego w województwach objętych projektem.

Szkolenia w zakresie języków obcych w ramach komponentu Szkolenia Językowe mają na celu podnoszenie jakości usług turystycznych i stanowią wyodrębnioną grupę szkoleń w ofercie programowej projektu. Uwzględniają one specyfikę sektora turystycznego oraz potrzeby poszczególnych grup partnerskich. Oferta programowa kursów językowych obejmuje nauczanie czterech języków:

angielskiego,
niemieckiego,
francuskiego,
rosyjskiego.
Uwaga! Pierwszeństwo w procesie rekrutacji w komponentach Zarządzanie Turystyką i Szkolenia Językowe będą mieli przedstawiciele przedsiębiorstw biorących udział w komponencie Współpraca Sieciowa.

Korzyści przedsiębiorstw z udziału w szkoleniach:

poznanie nowych możliwości rozwoju firmy dzięki atrakcyjniejszej ofercie turystycznej w regionie;
podniesienie kompetencji zawodowych;
skorzystanie z doradztwa w sprawach zarządzania firmą i oferty usług.
Korzyści samorządu i organizacji z udziału w szkoleniach:

zwiększenie aktywności podmiotów w regionie – większe wpływy do budżetów jednostek samorządu terytorialnego;
promocja regionu i jego gospodarzy;
podniesienie kompetencji zawodowych.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie Turystyka - wspólna sprawa

Zapisy na szkolenia prowadzi Regionalne Biuro Projektu "Turystyka - wspólna sprawa" w Krakowie tel.012 421 31 33 e-mail

Autor: LC