Projekt "Eko-sanitacja obszarów wiejskich w zabudowie rozproszonej w dorzeczu Górnej Wisły"
Treść
Eko-sanitacja obszarów wiejskich w zabudowie rozproszonej w dorzeczu Górnej Wisły
Czas trwania projektu
grudzień 2008 - grudzień 2010
Osoby do kontaktu:
Agnieszka Lisiecka – koordynator projektu
Sylwia Piaścińska – asystent koordynatora
Tomasz Szczotka - koordynator regionalny, PKE Krynica
Analiza gospodarki ściekowej w Polsce, przeprowadzona przez Koło Miejskie PKE w Gliwicach w styczniu 2008r. na zlecenie Coalition Clean Baltic wskazała na pilną potrzebę rozwiązania problemu sanitacji w Polsce i to na bazie nowoczesnego podejścia tzw. zrównoważonej sanitacji, promowanej przez naukowców w przodujących pod względem eko-inżynierii krajach skandynawskich i Niemczech.
W Polsce ponad 14 mln ludzi zamieszkuje tereny o ekstensywnej zabudowie i nie objętych jest krajowymi programami oczyszczania ścieków, opracowanych dla sprostania akcesyjnym wymogom Unii Europejskiej.
Na terenach wiejskich, zwłaszcza górskich , konwencjonalne systemy odprowadzania ścieków, oparte o rozległe sieci kanalizacyjne, kierujące ścieki na centralną oczyszczalnie ścieków są nieefektywne ekonomicznie, nieuzasadnione technicznie i środowiskowo. Tereny wiejskie są przeważnie ich pozbawione a indywidualni „producenci” ścieków bazują na prymitywnych zbiornikach asenizacyjnych (szambach), częstokroć nieszczelnych i skażających wody podziemne, powodujących zagrożenie dla zdrowia i eutrofizację okolicznych cieków i zbiorników wodnych.
Stąd idea projektu, który prowadzony będzie w dorzeczu Górnej Wisły, w ramach którego zaprojektowano dwuletnie działania edukacyjne, finansowane z tzw. „funduszy norweskich” dla organizacji pozarządowych.
Promowane będą efektywne kosztowo, bezpieczne dla zdrowia i środowiska rozwiązania oczyszczania ścieków, odpowiednie do warunków wiejskich, przy wykorzystaniu doświadczeń naukowców oraz praktyków polskich i szwedzkich (IBMER Krynica, WRS Uppsala).
Celem działań w ramach projektu będzie podniesienie świadomości mieszkańców rejonów o niskiej koncentracji zabudowy, gdzie nieopłacalne jest budowanie systemów zcentralizowanych, o możliwościach budowy przydomowych systemów utylizacji i oczyszczania ścieków bytowych: tanich w realizacji (przy wykorzystaniu miejscowych materiałów i siły roboczej), bezpiecznych dla zdrowia i środowiska, które mogą być źródłem substancji nawozowych, wody i energii.
Na terenach o rozproszonej zabudowie eko-sanitacyjne, naturalne metody oczyszczania ścieków, lepiej sprawdzają się w działaniu niż konwencjonalne oczyszczalnie „z betonu i stali”, uzbrojone w kilometry sieci kanalizacyjnych, na które nie stać mieszkańców wsi.
Partnerzy:
Polskie Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Krynicy
33-380 Krynica Zdrój, ul. Ludowa 10 Coalition Clean Baltic
Ostra Agatan 53, Uppsala, Szwecja
Punkty informacyjno-doradcze ws. Sanitacji:
Koło Miejskie PKE w Gliwicach
Ul. Ziemowita 1/ IIIp. 44-100 Gliwice
Tel/ fax 032 231 85 91 Górskie Centrum Badań i Wdrożeń
IBMER w Tyliczu
Ul. Pułaskiego 25a, 33-383 Tylicz
Tel/fax 018 471 13 13, 471 13 96
Grupy docelowe: mieszkańcy obszarów wiejskich południowej Małopolski i Podbeskidzia; właściciele posesji w zabudowie rozproszonej, organizatorzy agroturystyki, gminne służby inwestycyjne i ochrony środowiska, rolnicy.
Więcej informacji na stronie http://www.pkegliwice.pl/projektypke/ekosanitacja.html
Autor: LC