Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Posłowie chcą przywrócić możliwość dofinansowania przydomowych oczyszczalni z budżetów gmin

Treść

Posłowie chcą przywrócić możliwość dotowania z budżetów gminnych przydomowych oczyszczalni ścieków. Projekt pozytywnie zaopiniowało już Ministerstwo Środowiska.

Propozycję przywrócenia w ustawie Prawo ochrony środowiska możliwości dofinansowania osobom fizycznym inwestycji ekologicznych chce zgłosić Platforma Obywatelska. Jak się dowiedzieliśmy w klubie parlamentarnym, propozycja w tej sprawie w środę będzie przedmiotem obrad prezydium. Wówczas zapadnie decyzja o skierowaniu nowelizacji do laski marszałkowskiej.

Propozycję posłów pozytywnie zaopiniowało już Ministerstwo Środowiska.

„Jesteśmy przekonani o tym, że przyjęcie tej regulacji rozwiązuje definitywnie ten problem. W związku z tym nie będziemy już przedkładać projektu rządowego, mając nadzieję, że Wysoka Izba bardzo sprawnie przeprowadzi prace nad zmianą przepisów, które dopuszczają możliwość finansowania bezpośrednio z budżetu gmin i z budżetu powiatów zadań związanych z ochroną środowiska realizowanych przez osobę prywatną” – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister Stanisław Gawłowski.

Sekretarz stanu w MŚ odniósł się także do kwestii dotowania inwestycji ekologicznych na podstawie umów zawartych przed 1 stycznia 2010.

„Wszystkie te zobowiązania, które wcześniej miały gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska, przejmują gminy i powiaty. Warunek jest taki, że musi być wcześniej sporządzona umowa. Jeżeli została wcześniej sporządzona umowa, to oczywiście ta umowa jest realizowana; jeżeli nie, to nowa umowa nie może już być zawarta” - podkreślił.

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem rządu, po ubiegłorocznej nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska nie ma podstaw do dofinansowania osobom fizycznym projektów takich jak usuwanie azbestu z budynków mieszkalnych, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków, wymiana kotła węglowego na kocioł gazowy lub termomodernizacja budynku.

Na podstawie art. 221 ustawy o finansach publicznych, dotowanie podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych jest możliwe tylko w sytuacjach takich, gdy podmiot otrzymujący dotację nie działa w celu osiągnięcia zysku, a przede wszystkim dotacja celowa jest przeznaczona na cel publiczny związany z realizacją zadań jednostki samorządu terytorialnego.

źródło: samorzad.pap.pl/

Autor: LC