Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Odpady komunalne - zmiany w zakresie odbioru, wdrożenie segregacji odpadów

Treść

Szanowni mieszkańcy
Gminy Gródek nad Dunajcem

W związku ze zmianą systemu zbiórki odpadów komunalnych i wdrożenia segregacji odpadów na terenie Gminy Gródek nad Dunajcem wynikającą z nowych przepisów w tym zakresie, Wójt Gminy uprzejmie informuje o konieczności zawarcia indywidualnych umów na odbiór komunalnych odpadów stałych (segregowanych i niesegregowanych) oraz nieczystości ciekłych z Firmami podanymi w poniższym wykazie.
Firmy niżej wymienione posiadają zezwolenie Wójta Gminy Gródek nad Dunajcem na odbiór wyżej wymienionych odpadów. Uchwała Rady Gminy w Gródku n/Dunajcem określająca górne stawki opłat preferuje segregację odpadów u źródła ich powstawania czyli na własnej posesji do odpowiednio opisanych worków o poj. 110 l. Odpady wysegregowane będą odbierane nieodpłatnie (płatny tylko worek). Płatne będą odpady niesegregowane i nie dające się wysegregować tzw. „balast". Sposób segregacji odpadów opisany jest na odwrocie niniejszego pisma. W momencie podpisania umowy właściciel posesji otrzyma szczegółowy harmonogram odbioru odpadów od firmy wywozowej.
Urząd Gminy w Gródku nad Dunajcem jest zobowiązany do prowadzenia rejestru umów.
W stosunku do osób nie posiadających umów na odbieranie odpadów komunalnych, gmina jest obowiązana zorganizować odbieranie odpadów komunalnych (art.6 ust.6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach /Tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 236, poz. 2008, Zmiany: Dz. U. z 2006r. Nr 144, poz. 1042/) z uwzględnieniem wymagań zawartych w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy na koszt użytkownika posesji. Wójt wydaje z urzędu decyzję na okres 1 roku, której nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności (art.6 ust.7- 9).
W decyzji zostanie ustalony :
• obowiązek uiszczenia opłat za odbieranie odpadów
• wysokość opłat wyliczonych z zastosowaniem maksymalnych stawek, które rada gminy określa w drodze uchwały.(art.6 ust.2)
• terminy uiszczenia opłat
• sposób i terminy udostępnienia urządzeń w celu ich opróżnienia.
Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Gródek nad Dunajcem określający szczegółowe obowiązki dla właścicieli nieruchomości jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Gródek nad Dunajcem: www.grodek.sacz.pl
(zakładka BIP Środowisko).
Poniżej podajemy aktualny wykaz firm świadczących usługi na terenie Gminy Gródek nad Dunajcem.
1. Firmy świadczące usługi w zakresie usuwania odpadów stałych:

• Komunalny Zakład Budżetowy w Gródku nad Dunajcem
33-318 Gródek n/Dunajcem tel. (018) 440-10-42
• „DIMARCO” Firma Usługowo – Handlowa Marek Strzelec
32-861 Iwkowa 482 tel. (014) 68-44-059

2. Firmy świadczące usługi w zakresie usuwania nieczystości ciekłych:

• Usługi Transportowe i Asenizacyjne Stanisław Mazurkiewicz
33-318 Gródek n/Dunajcem – Bartkowa 197 tel. (018) 440-13-90
• Transport Ciężarowy S. C. „LIZSBEK” Z. i S. Lis
33-395 Chełmiec – Świniarsko 7 tel. 0-604-515-742
• „SITA” Nowy Sącz sp. z o. o.
33-300 Nowy Sącz ul. Lwowska 135 tel. 48 (18) 441-52-85

Pomyśl o sobie i o wszystkim co Tobie bliskie!
Wszyscy chcemy, aby wokół nas było pięknie i czysto, a zdrowie dopisywało nam przez całe życie.
„ŻYJ TAK, ABY NIE SZKODZIĆ SOBIE I INNYM”

Gródek nad Dunajcem, dnia 20-04-2007 r.
Wójt Gminy
mgr inż. Stefan Wolak

1. Worek niebieski - makulatura










Do worków koloru niebieskiego

WRZUCAMY:
gazety, książki, zeszyty, katalogi, prospekty, foldery, torby i worki papierowe, czysty papier, tekturę, kartony oraz opakowania wykonane z tych materiałów
NIE WRZUCAMY:
papieru, torebek, tektury, pokrywanych folią metalową lub tworzyw sztucznych (opakowań po napojach, środkach spożywczych), kalki zabrudzonego i tłustego papieru np. z masła, margaryny, artykułów wykonanych z połączenia tworzyw z innymi materiałami, pampersów itp.

2. Worek żółty - plastik








Do worków koloru żółtego:
WRZUCAMY:
opakowania po płynach i napojach (z tworzyw sztucznych), PET, pojemniki po produktach mlecznych (worki foliowe), pojemniki z tworzyw sztucznych po artykułach sypkich, artykuły gospodarstwa domowego z tworzyw sztucznych, folie, reklamówki i woreczki foliowe
NIE WRZUCAMY:
artykułów wykonanych z połączeń tworzyw z innymi materiałami, brudnych opakowań z plastiku, opakowań po środkach ochrony roślin

3. Worek czerwony - złom










Do worków koloru czerwonego lub różowego:
WRZUCAMY:
puszki po konserwach, puszki po napojach, sokach, drobny złom żelazny, drobny złom metali kolorowych

NIE WRZUCAMY
puszek po farbach i lakierach, pojemników po aerozolach, innych materiałów

4. Worek zielony - szkło









Do worków koloru zielonego:

WRZUCAMY:
opakowania ze szkła białego, zielonego, brązowego; tj. butelki, słoiki, pojemniki itp. stłuczkę szklaną wolną od zanieczyszczeń metalami i tworzywami
NIE WRZUCAMY
Butelek i naczyń fajansowych, porcelanowych, plastikowych, luster, szkła zbrojonego i okiennego, zakrętek, kapsli i korków, żarówek i świetlówek




5 . Worek czarny – odpady bytowe










WRZUCAMY:
Pozostałe odpady komunalne, które nie można już poddać dalszej segregacji tj.: odpadki kuchenne, obierki, resztki żywności, pieluchy, kartony wielowarstwowe po mleku, śmietanie i sokach, brudne tekstylia, zużyte obuwie , potłuczone naczynia porcelanowe itp….

NIE WRZUCAMY:
odpadów typu: popiół, szkło plastik, złom, makulatura, ziemia, odpady zielone, odpady budowlane, papa, eternit

Opakowania kartonowe należy poskładać i powiązać, układać obok worków.
Folię o dużych rozmiarach należy złożyć, powiązać i ustawić obok worków

UWAGA!!!
Wywóz przedmiotów wielkogabarytowych tj. zużytych mebli, sprzętu RTV i AGD, gruzu po remontach budowlanych wykonywanych przez mieszkańców, odpadów zielonych i popiołu, zużytych opon itp. a także odpadów niebezpiecznych znajdujących się w strumieniu odpadów komunalnych jak np. świetlówki, baterie, akumulatory możliwy odbiór na indywidualne zgłoszenie i za odpłatnością.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami odbiór zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego z gospodarstwa domowego jak np. sprzęt RTV i AGD, a także odpady niebezpieczne jak np. akumulatory, opony można oddać w ramach zakupu nowych w placówkach handlowych.
W przyszłości przewiduje się utworzenie gminnego punktu odbioru tych odpadów.

Wszelkiego rodzaju odpady biodegradowalne jak np. skoszone trawy, obierki kuchenne powinny być kompostowane we własnym zakresie.

Autor: LC