Przejdź do treści
Przejdź do stopki

KWALIFIKACJA, JUŻ NIE POBÓR

6bds

Treść

KWALIFIKACJA, JUŻ NIE POBÓR

1 kwietnia rusza kwalifikacja wojskowa. Nie jest już to pobór, a osoby, które zgłoszą się do kwalifikacji, nie będą obowiązkowo wcielane do wojska. Ci, którzy pozytywnie przejdą kwalifikację, otrzymają propozycję wstąpienia do armii zawodowej lub automatycznie przeniesieni zostaną do rezerwy. Jerzy Miller, wojewoda małopolski powołał Wojewódzką Komisję Lekarską oraz 23 komisje powiatowe.

Około 28 tysięcy osób ma w tym roku obowiązek stawienia się przed komisjami lekarskimi w Małopolsce. Kwalifikacja dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w roku 1990.

Oprócz nich, stawić się muszą mężczyźni urodzeni w latach 1985-1989, którzy nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej, a także ci, którzy zostali uznani za czasowo niezdolnych do służby i właśnie upływa termin tej niezdolności.

Wezwane zostały również kobiety urodzone w latach 1981-1990, absolwentki lub studentki kierunków medycznych, weterynaryjnych lub psychologicznych. Stawić się przed komisją powinny również osoby, które zgłosiły się na ochotnika do pełnienia służby wojskowej, ale nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej (kategorii).

Wezwania do stawienia się przed komisją przesyłane są imiennie. W każdym powiecie znajdują się również obwieszczenia o obowiązku poddania się kwalifikacji. Nieodebranie wezwania nie zwalnia z obowiązku stawienia się przed komisją.

Osoby, które staną przed komisją lekarską, po określeniu kategorii zdolności do pełnienia czynnej służby, nie będą wcielane do wojska, lecz przenoszone do rezerwy. Mogą też skorzystać z propozycji wstąpienia do armii zawodowej.

Kwalifikacja wojskowa zakończy się 30 czerwca.

Szczegółową listę osób podlegających tegorocznej kwalifikacji, wykaz i terminy działania komisji lekarskich w województwie małopolskim oraz wykaz dokumentów potrzebnych do kwalifikacji można znaleźć poniżej, w obwieszczeniu wojewody.




O B W I E S Z C Z E N I E WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO
z dnia 17 marca 2009 r.
w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2009 r.

Na podstawie art. 32 ust. 1 i ust. 3, art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r.
o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 z późn. zm.) oraz § 2 i § 8 rozporządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie przygotowania i przeprowadzenia poboru (Dz. U. z 2006 r. Nr 1, poz. 7 z późn. zm.) i rozporządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej z dnia 23 lutego 2009 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2009 r. (Dz. U. Nr 33, poz. 263) podaje się
do wiadomości, co następuje:

1. W okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 czerwca 2009 r. przeprowadzona zostanie
na terenie województwa małopolskiego kwalifikacja wojskowa mężczyzn urodzonych w 1990 r.

2. Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w terminie, o którym mowa w pkt 1, podlegają także mężczyźni urodzeni w latach 1985 - 1989, którzy nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

3. Do stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi wzywa się mężczyzn urodzonych w roku 1989 i latach wcześniejszych, którzy:

1) zostali uznani przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia,
za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, jeżeli nie zostali przeniesieni
do rezerwy;

2) zostali uznani, ze względu na stan zdrowia, za zdolnych do czynnej służby wojskowej
i złożyli, w trybie art. 28 ust. 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności
do czynnej służby wojskowej, jeżeli nie zostali przeniesieni do rezerwy.

4. Do kwalifikacji wojskowej wzywa się kobiety:

1) urodzone w latach 1981-1990, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które
w roku szkolnym lub akademickim 2008/2009 kończą naukę w szkołach medycznych
i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami
lub absolwentkami tych szkół lub kierunków;

2) posiadające zgodę rektora wyższej szkoły morskiej na odbywanie zajęć wojskowych
w tej szkole, jeżeli wystąpią z wnioskiem o skierowanie ich do powiatowej komisji lekarskiej

- o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 maja 2006 r. w sprawie poddania kobiet obowiązkowi stawienia się do poboru (Dz. U. Nr 95, poz. 660).

5. Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

6. Kwalifikację wojskową osób, wymienionych w pkt 1 - 5, zamieszkałych na pobyt stały lub czasowy trwający ponad trzy miesiące, przeprowadzą niżej wymienione powiatowe komisje lekarskie:

Lp. Powiatowa Komisja Lekarska dla Powiatu/Miasta,
z siedzibą Terytorialny zasięg działania komisji lekarskich Czas pracy komisji
10) Nowosądeckiego,
- Nowy Sącz,
Al. Nawojowska 3
(Klub Osiedlowy „Piast”)

Miasta: Grybów, Krynica - Zdrój
Gminy: Chełmiec, Gródek nad Dunajcem, Grybów, Kamionka Wielka, Korzenna, Łabowa, Łącko, Łososina Dolna, Nawojowa, Podegrodzie, Rytro,
Miasta i gminy: Muszyna, Piwniczna Zdrój, Stary Sącz
3.04-30.06.2009 r.


7. Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy przedstawia:

1) wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta) – dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
2) powiatowej komisji lekarskiej – posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia,
3) wojskowemu komendantowi uzupełnień:
a) aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy;
b) dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki;
c) potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji.

8. Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej kolejny raz przedstawia:

1) wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta) – dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
2) powiatowej komisji lekarskiej – dokumenty lekarskie dotyczące zmian w stanie zdrowia,
w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie od ostatniej kwalifikacji wojskowej;
3) wojskowemu komendantowi uzupełnień – wojskowy dokument osobisty.

9. Osoba, która z ważnych przyczyn nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej
w wyznaczonym terminie i miejscu, obowiązana jest zawiadomić o tym wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, najpóźniej w dniu, w którym była obowiązana stawić się do kwalifikacji wojskowej, dołączając jednocześnie dokumenty potwierdzające przyczyny niestawiennictwa.

Po ustaniu przyczyn uniemożliwiających stawienie się do kwalifikacji wojskowej osoba powinna niezwłocznie zgłosić się do właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), który wyznacza jej termin i miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

10. Osoby, które w okresie od dnia ogłoszenia kwalifikacji wojskowej do dnia jej rozpoczęcia zmieniły miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, zgłaszają się do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na ich nowe miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące. Wójt
lub burmistrz (prezydent miasta) wyznacza im miejsce i termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

11. Osoby, które po rozpoczęciu kwalifikacji wojskowej na danym terenie zamierzają zmienić miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, stawiają się
do kwalifikacji wojskowej przed opuszczeniem miejsca dotychczasowego pobytu.

12.Obwieszczenie niniejsze stanowi wezwanie do kwalifikacji wojskowej.

13. Do kwalifikacji wojskowej wzywa się również za pomocą wezwań imiennych. Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia osoby, podlegającej stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej,
od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu.

14. W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny wójt
lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu lub na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia lub zarządzone przymusowe doprowadzenie przez Policję w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.




15. Nie stawienie się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), właściwą komisją lekarską lub wojskowym komendantem uzupełnień w określonym terminie i miejscu albo nie przedstawienie dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.


Wojewoda Małopolski
(-) Jerzy Miller


źródło: www.muw.pl

Autor: LC

Tagi: kwalifikacja