Informacje GZR na temat działań w związku z zagrożeniem wystąpienia tzw. ptasiej grypy
Treść
Szanowni mieszkańcy!
W związku z powtarzającymi sie zapytaniami na temat zgłaszania do Urzędu Gminy przypadków znalezienia martwych ptaków na terenie gminy uprzejmie informujemy, że:
- "Ptasia grypa" dotyczy przede wszystkim ptaków wędrownych, w szczególności dzikich kaczek i gęsi oraz ptaków drapieżnych. Można przyjąć, że problem ten nie dotyczy obecnie ptaków miejscowych, jak kawki, szpaki, wróble itp., które nie migrowały i nie stykały się z ptactwem wędrownym.
- Największe zagrożenie wystąpienia "ptasiej grypy" istnieje na szlakach wędrówki ptactwa wodnego - dotyczy to więc raczej Polski północnej, nie południowej.
- Obecna zima jest bardzo długa - wiele ptaków umiera więc z przyczyn naturalnych. Niedożywienie, długotrwale utrzymujące sie ujemne temperatury, a także wiek ptaków - są obecnie najczęstszymi przyczynami śmierci ptactwa w Polsce.
- Tymczasowy wykaz gatunków dzikich ptaków stanowiących zwiększone ryzyko w związku z ptasia grypą obejmuje następujące ptactwo:
1. Łabędź niemy (Cygnus olor)
2. Gęś białoczelna (Anser slbifrons)
3. Gęś zbożowa (Anser fabalis)
4. Kaczka krzyżówka (Anas platyrhynchos)
5. Kaczka krakwa (Anas strepera)
6. Kaczka różeniec (Anas acuta)
7. Kaczka płaskonos (Anas clypeata)
8. Kaczka świstun (Anas Penelope)
9. Kaczka cyraneczka (Anas crecca)
10. Kaczka cyranka (Anas querquadula)
11. Kaczka głowienka (Aythya ferina)
12. Kaczka czernica (Aythya fuligula)
13. Czajka (Vanellus vanellus)
14. Batalion (Philomachus pugnux)
15. Mewa śmieszka (Larus ridibundus)
16. Mewa pospolita (Larus canus)
- Koniecznie należy zgłaszać do Urzędu Gminy lub do Powiatowego Lekarza Weterynarii przypadki masowego tj. ok. 10-20 sztuk padania ptactwa, w szczególności drobiu domowego i dzikich kaczek i gęsi.
- Informacje na temat znalezienia padłych ptaków na terenie gminy można zgłaszać do Urzędu Gminy Gródek nad Dunajcem w godzinach urzędowania tj.
Poniedziałek godz: 7:15-16:00
Wtorek - Piątek godz: 7:15 - 15:15
lub bezpośrednio do:
Powiatowy Lekarz Weterynarii
tel.0-18 441-24-01, 696 065 154
Na zakończenie chcielibyśmy raz jeszcze prosić o rozwagę i nie uleganie nieuzasadnionej histerii związanej z tzw. ptasią grypą.
Autor: L.C.