Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Czy pozwolenia na budowę wrócą do gmin

Treść

Rząd popiera pomysł oddania gminom kompetencji do wydawania pozwoleń na budowę. Obowiązujące od 2003 roku przepisy uniemożliwiają starostom przekazywanie tego typu spraw wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi).

Zdaniem rządu zaproponowane przez komisję „Przyjazne Państwo” nowe regulacje do ustawy Prawo budowlane „wywrą pozytywne skutki społeczne przejawiające się w konsekwencjach przybliżenia miejsca realizacji usług administracyjnych obywatelowi”.

Chodzi o nowe brzmienie art. 82a ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z propozycją posłów, starosta będzie mógł powierzyć gminom, w drodze porozumienia, prowadzenie spraw z zakresu swojej właściwości jako organu administracji architektoniczno-budowlanej. Wyjątkiem będą sprawy, w których inwestorem jest gmina lub gminna osoba prawna.

Obowiązujące od 2003 roku przepisy uniemożliwiają staroście przekazywanie tego typu spraw wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi).

W ocenie rządu, jednym z argumentów przemawiających za wprowadzeniem omawianej zmiany jest to, że gmina będzie mogła korzystać z posiadanych zasobów archiwalnych, obrazujących historie poszczególnych nieruchomości będących na obszarze jej właściwości.

Rada Ministrów zwróciła także uwagę na fakt, iż szefowie gmin już teraz podejmują rozstrzygnięcia w zakresie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Poza tym - jak napisano w stanowisku - powierzenie szefom gmin zadań z zakresu administracji architektoniczno-budowlanej pozwoli ograniczyć powstawanie wydziałów zamiejscowych starostw.

(źródło: serwis PAP)

Autor: LC