APEL o zaniechanie wypalania traw!
Treść
APEL o zaniechanie wypalania traw!
Urząd Gminy zwraca się z apelem do wszystkich mieszkańców z naszego terenu o włączenie się do akcji propagandowej mającej na celu zaniechanie wypalania suchych traw i pozostałości roślinnych.
Na podstawie obserwacji terenowych stwierdza się, ze mimo obowiązujących w tym zakresie przepisów w dalszym ciągu wypalane są suche trawy na miedzach, łąkach, pastwiskach, rowach przydrożnych, w strefie oczeretów i trzcin, nieużytkach i terenach przyległych do lasów.
Pozornie niewinne wypalanie traw i pozostałości roślinnych wskutek szybkiego rozprzestrzeniania się ognia kończy się najczęściej groźnym w skutkach pożarem zabudowań i terenów leśnych, a nawet zakładów pracy. Oprócz zagrożenia pożarowego, wypalanie traw powoduje naruszenie równowagi biologicznej w przyrodzie oraz zniszczenie szlachetnych gatunków roślin trawiastych i zielnych. Ginie cały świat zwierzęcy: młode zające, pożyteczne owady oraz miejsca lęgowe ptaków. Zniszczeniu ulegają ponadto mikroorganizmy będące miernikiem żyzności gleby: grzyby, wije, skoczogonki, bakterie. Zakłócone zostaje zatem życie mikrobiologiczne gleby.
W efekcie spalania powstają dymy zawierające tlenki węgla, azotu, siarki oraz związki rakotwórcze. Wpływają w istotny sposób na wzmożenie efektu cieplarnianego.
W związku z nagminnym wypalaniem suchych traw w okresie wiosennym przypominamy, ze zgodnie z § 63 ust. 1 pkt.2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dn. 03.11.1992r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów /Dz. U. z 1992r. Nr 92 poz.460, z późn. zm./ i art.45 Ustawy z dnia 16.10.1991r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 1991r. Nr 114 poz.492 z późn. zm.), oraz art.30 ust.3 pkt.3 Ustawy z dnia 28.09.1991r. o lasach /Dz. U. z 2000r. Nr 56 poz.679 tekst jedn./, - w lasach, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, wrzosowisk, pastwisk, nieużytków rolnych, pasów przydrożnych, szlaków turystycznych i kolejowych tub w strefie oczeretów i trzcin, oraz w odległości do 100 m od granicy lasów, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych jest ZABRONIONE !!
Ponadto wypalanie wierzchniej warstwy gleby lub pozostałości roślinnych (suchych traw)jest wykroczeniem:
- z art.82 § 1 pkt.7e Ustawy z dnia 20.05.197 Ir. - Kodeks Wykroczeń (Dz.U. z 1971r. Nr 12 poz.114 z pozn. zm.), który przewiduje odpowiedzialność tego kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobieganiu i zwalczaniu pożarów.
- z art.59 Ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. z 1991r. Nr 114 poz.492 z pozn. zm.), który brzmi : „Kto wypala roślinność nu łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach , pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretow lub trzcin -podlega karze aresztu lub grzywny".
- z art. 181 § 1 Ustawy z dnia 06.06.1997r. - Kodeks karny (Dz.U. z 1997r. Nr 88 poz.553 z pozn. zm.), który brzmi: „ Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach - podlega kurze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".
- z art.163 § pkt. l Ustawy z dnia 06.06.1997r. - Kodeks karny (Dz.U. jw.),
który brzmi: „ Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mając postać pożaru — podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".
Autor: LC